
Projektazonosító: GINOP-7.1.1-15-2016-00021 Támogatás összege: GINOP: 1.723.500.000 Ft, Hazai forrás: 1.510.499.875 Ft Cím: 5712 Szabadkígyós, Áchim András u. 23. Telefonszám: E-mail cím: Nyitvatartás: A kastély felújítási munkálatok miatt jelenleg nem látogatható. A korábban már részlegesen felújított lovarda épülete, valamint a kastélypark nagy része a felújítás alatt is várja a látogatókat. A kastélypark a felújítás alatt is ingyenesen látogatható. Jegyárak: > > > > > > > >
Ismertető
A szabadkígyósi Wenckheim-kastély turisztikai célú fejlesztése
Támogatás intenzitása: 100%
Projekt célja:
A fejlesztés alapvető célja az évszázados múltra visszatekintő szabadkígyósi Wenckheim-kastély és kastélypark építészeti-műszaki megerősítése, a turistafogadás feltételeinek javítása, valamint egyedi turisztikai profiljának kialakítása, mely által a desztináció turisztikai vonzereje tovább erősödhet, hozzájárulva ezzel a térség gazdasági fellendüléséhez, a vállalkozói tőke megjelenéséhez valamint a munkanélküliség csökkentéséhez. Ezen cél elérése érdekében a kastély a fejlesztés eredményeként a főúri romantikát és a főúri tradíciókat hivatott megeleveníteni, a hagyományos interpretációs eszközök és interaktív élmények, események által.
A projekt során felújításra kerül a kastély főépületének teljes földszintje, a pince egy része, a főlépcsőház és a kilátótorony, valamint a főépület közvetlen környezete. A felújított épületben kialakításra kerül egy interaktív családtörténeti kiállítás, melynek tematikája: „Vendégségben Wenckheiméknél”, valamint kávézó és ajándékbolt, a kastélyparkban pedig egy játszótér létesül.
2019 február 27-én 11 órakor került sor a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében a szabadkígyósi Wenckheim kastély (GINOP-7.1.1-15-2015-00021) turisztikai célú fejlesztésének alapkőletételi ünnepségére.
A rendezvényen Dr. Tuzson Bence közszolgálatért felelős államtitkár (Miniszterelnökség) ismertette a kormányzati intézkedéseket műemlékeink felújítása és értékmegőrző fenntartása érdekében. Dr. Virág Zsolt miniszteri biztos (Miniszterelnökség) bemutatta a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram szabadkígyósi Wenckheim-kastélyt érintő fejlesztéseit, Herczeg Tamás, a térség országgyűlési képviselője áttekintést adott a fejlesztési projekt régióra gyakorolt hatásairól.
Az alapkő ünnepélyes elhelyezése után Dr. Takács Árpád Békés megyei kormánymegbízott, valamint Balogh József, Szabadkígyós polgármestere köszöntötte a vendégeket és mondott pohárköszöntőt.
A NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságtól Töklincz Piroska, NÖF Nkft. ügyvezető igazgatója vett részt az eseményen.
Projektelemek:
- A felújítandó főépület földszintjén kialakításra kerül egy látogatási útvonal, ennek mentén egy interaktív, élményalapú életmódtörténeti kiállítás, valamint kávézó és ajándékbolt
- A kiállítás „Vendégségben Wenckheiméknél” címmel a gróf Wenckheim család aktív társadalmi életére és híres vendégszeretetére helyezi a hangsúlyt. Az épületbe az eredeti bejáraton lép be a látogató, és rögtön beírja a nevét a vendégkönyvbe. A jegy mellé kap egy „vizit kártyát”, amely számos interaktív élményelemmel gazdagítja a látogatást
- A hagyományos eszközök mellett lehetőség nyílik különböző élményelemek kipróbálására is
- Felújításra kerül a torony, a félemelet és a pince egy része
- Sor kerül a főépület teljes tetőcseréjére és homlokzat-felújítására, utólagos szigetelésére, gépészeti és közmű cseréjére
- A történeti belső terek, burkolatok, festések restaurálásra kerülnek
- Részlegesen felújításra kerül a kastélypark
- Az egykori babaház helyén új babaház kerül felépítésre kicsinyített formában.
- Szökőkút rekonstrukció készül, fény- és hangjátékokkal
- Piknik kosár és „Telizsák” bérlés a parkban
A kortársak szerint a 19. század második felének egyik legszebb kastélya volt. Emellett pedig az egyik legköltségesebb, hiszen az építkezés másfél millió forintba került. Még ma is megvan az 1875-ös alapkő Wenckheim Krisztina nevével.
Krisztina grófnő 1872-ben ment feleségül közeli rokonához, Wenckheim Frigyeshez, és mivel nem sikerült megvenni a gyulai Almásy-kastélyt, úgy döntöttek, hogy kígyósi birtokukon új rezidenciát emelnek. A tervek elkészítését Ybl Miklósra bízták. Az építésznek olyan előképei voltak, mint a heidelbergi vár, a nürnbergi Pellerhaus és a francia 16. századi kastélyok. Wenckheim Krisztina a hagyomány szerint azt kérte tőle, hogy a kastélyon ne legyen semmi egyforma, de mégis harmonikus legyen.
A déli szárny volt a nőké, az északi oldal pedig a férfiaké. A női szalonba csak a hölgyvendégek léphettek be, itt beszélték meg a Nőegylettel kapcsolatos ügyeket, és itt foglalkoztak a gyermeknevelés kérdéseivel is. A keleti szárnyban helyezték el a kastélykápolnát. A kastély tornya negyven méteres magasságba nyúlik, a tetején kilátóterasszal. A parkban két méter mélységű úszómedence állt, volt teniszpálya, valamint kifutópálya is a grófi család fiainak sportrepülőgépe számára. A rezidenciát a kor legmodernebb technikai vívmányaival szerelték fel. Az épület körül gázlámpák világítottak, a világítógázt – az átalakítva ma is meglévő – „gázházban” fejlesztették a konyha épülete mögött. Egy gőzgép a kastélytoronyba pumpálta fel a vizet, és onnan került a vasból készült csővezetékbe.
A Nemzeti Kastélyprogramnak köszönhetően a szabadkígyósi Wenckheim-kastély hamarosan újra a régi pompájával várja a látogatókat. Az egykor nagyon precízen vezetett kastélybeli vendégkönyv mintájára elkészül a modern vendégkönyvet rejtő regisztráló terminál. A látogatók számos interaktív játékban vehetnek részt a digitális vendégkártyával. A cél az, hogy mindenki úgy érezze, hogy részt vehet a kastély egykori mindennapjaiban és a saját élményeként élhesse meg a korra jellemző hangulatot.
A könyvtárban ma is látható a kazettás famennyezet, valamint a könyvespolcrendszer. A Kastélyprogram innovatív munkájának eredménye a „mesélő könyvszekrény”, amelynek köteteit érintőképernyőn lehet kiválasztani és az egyes könyvekről készített kisfilmeket vizitkártyával lehet aktiválni. De nemcsak mesélő könyvek, hanem mesélő festmények is lesznek a felújított kastélyban. Megelevenedik a színes litográfia is, amelyen a királyi párt fogadja az akkor nyolc éves Krisztina grófnő.
A gyerekek a kastélyban található, vagy az ahhoz köthető festmények bármelyikét kiszínezhetik a digitális rajztáblán, vagy éppen a személyzeti hívóval „hívhatják” a kisfilmekkel megszemélyesített személyzetet. A kápolnában fény- és hangjáték formájában bárki átélheti a Wenckheim család esküvőinek hangulatát. Aki pedig még több kalandra vágyik, az a repülés élményét is megtapasztalhatja különleges formában.