
Projektazonosító: GINOM-7.1.1-15-2016-00016
Támogatás összege: GINOP: 2.785.769.099 Ft Hazai: 487.748.715 Ft
Cím:
Telefonszám:
E-mail cím:
Nyitvatartás: A városfal és a hozzá kapcsolódó múzeumnegyed felújítási munkálatok miatt jelenleg nem látogatható. A nyitvatartásról további információ az alábbi oldalon található:
Jegyárak:
>
>
>
>
>
>
>
>
Ismertető
A soproni Várfalhoz kapcsolódó Múzeumnegyed és a Romkert turisztikai célú fejlesztése
Támogatás intenzitása: 100%
A projekt célja: a Fabricius-ház, a Tábornokház valamint a Storno-ház épületeinek összekapcsolása, egy múzeumi egység létrehozása. Függőkert rehabilitálása és megnyitása, a kerten keresztül az összeköttetés megteremtése a három ház, valamint a Tűztorony között. Főbejárat kialakítása a Tábornokházon keresztül. A Tábornokház udvarának lefedése, továbbá központi fogadótér. A Tábornokház udvarában akadálymentes lift építése, mindhárom épület akadálymentesítése. A látogatói kiszolgáló funkciók, valamint a látogatói útvonalak infokommunikációs eszközökkel történő kijelölése. A Tábornokház belső udvarának, kert felőli szárnyának, valamint csigalépcsőjének és lakótornyának, valamint a Fabricius-ház lovagtermének kortárs módon történő megújítása. A meglévő kiállítóterek felújítása, új kiállítóterek létrehozása. Az épületek egyes termeiben funkcióváltás megvalósítása, új funkciók kialakítása. A Várfalsétány, valamint a Romkert turisztikai fejlesztése, továbbá a Romkert melletti várfalszakasz felújítása.
Soproni Várfalhoz kapcsolódó Múzeumnegyed és Romkert Alapkőletétel:
Sopron_Múzeumnegyed_sajtóközlemény-20201022
- október 22-én, 11.00 órakor rendezték meg – a Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram keretében – a soproni Várfalhoz kapcsolódó Múzeumnegyed és a Romkert turisztikai célú fejlesztési munkálatok ünnepélyes alapkőletételét. A projekt 2 785 769 099.- Ft európai uniós (GINOP-7.1.1-15-2016-00016) és 473 817 742 Ft., hazai forrásból, összesen 3 259 586 841 Ft-ból valósul meg. A rendezvényen Dr. György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára ismertette a Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram jelentőségét, Dr. Virág Zsolt miniszteri biztos bemutatta a soproni Várfalhoz kapcsolódó Múzeumnegyed és a Romkert történetét és új élményalapú kiállításait. Glázer Tamás, a NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója pedig beszámolt a beruházást érintő műszaki és turisztikai fejlesztésekről. Barcza Attila, a térség országgyűlési képviselője bemutatta a fejlesztés hatását a környék turizmusára. Az ünnepségen dr. Farkas Ciprián Sopron Megyei Jogú Város polgármestere köszöntőt mondott. Az alapkövet Dr. György István államtitkár, Dr. Virág Zsolt miniszteri biztos, Glázer Tamás ügyvezető igazgató, Barcza Attila országgyűlési képviselő és dr. Farkas Ciprián polgármester helyezték el.
Projektelemek:
- a Soproni Múzeum Fő téren álló épületegyüttese, a Storno-ház, Tábornok-ház és Fabricius-ház egybenyitása, a Tűztoronnyal a függőkert által való összekötése
- a Tábornok-ház belső udvarának lefedése üvegtetővel
- az épületegyüttes lehetőségek szerint legnagyobb akadálymentesítése (a műemlék-jelleg figyelembevételével) lift beépítésével
- a függőkert felújítása, élményelemekkel való bővítése
- új, 21. századi látogatói igényeket kielégítő kiállítások létrehozása: “Otthon a városban” 19. századi polgárlakások, “Korona-tanúk” Sopron és a Szent Korona története
- a 17-18. századi polgárlakások kiállítás modernizálása interaktív elemekkel, bővítése új kiállítótérrel
- az ókori kőtár átépítése, “suttogó kövek” élményelemmel való ellátása
- az újkori kőtár felújítása, látogathatóvá tétele
- a Storno-műemlékkönyvtár felújítása, élményelem integrálása, a helyiség látogatói térré tétele
Épülettörténet:
A Fabricius-ház Sopron Fő terének egyik legjellegzetesebb épülete, jelenlegi formájában a 14. századtól látható. A ház névadója a Felvidékről származó Fabricius Endre városbíró, polgármester, aki 1806-ban vette meg a házat. Figyelemre méltó az épület gótikus nagyterme, a XVII. században épült udvari loggia, valamint a hátulsó traktus gótikus és barokk pincéje. Érdekesség, hogy az épület névadóját baráti szálak fűzték Petőfi Sándorhoz, aki a soproni laktanyából kiszökve ebben a házban öltözött át civil ruhába Liszt Ferenc koncertjére. Jelenleg az épület a Soproni Múzeum működtetésében három kiállításnak ad otthont. Ennek keretén belül, itt látható a világon szinte egyedülálló kora vaskori lelet, a napkorong, valamint a népvándorlás korának egyik legértékesebb darabja a kb. 1200 éves Cunpaldkehely.
A Tábornok-ház nagy múltra tekint vissza. Udvarán tartották istentiszteleteiket a protestáns hívők az ellenreformáció idején. Az épület 1459 és 1496 között városházaként is funkcionált. Itt szolgált jegyzőként Gugelweit János, akinek a magyar nyelvű világi költészet legelső ismert emlékét köszönhetjük. Az épület a XVII. század elején Lackner Kristóf polgármester lakóházaként szolgált. Lackner Kristóf igyekezett Sopronban is meghonosítani az európai műveltséget: 1604-ben megalapította a Soproni Tudós Társaságot. Államtudományi munkákat írt és színműírással is foglalkozott. Drámáit helyi diákok adták elő, mellyel megteremtette a soproni színjátszás alapjait. Megmaradt rézkarcai a XVII. századi Sopront idézik. Lackner Kristóf gondoskodott először a külvárosok védelméről, az általa építtetett külső városfalak maradványai ma is láthatóak.
Az épület fő homlokzata erősen díszített barokk homlokzat. Kosáríves zárókövön látható Lackner Kristóf címere és jelmondata. A loggiás udvar várfal melletti részén középkori lakótorony áll, a toronyhoz kapcsolódó háromszintes rész a 15. században épült.
Miután Lackner Kristóf a városra hagyta a házat, a város katonai parancsnokait szállásolták el itt, így az épület tulajdonosa, illetve későbbi lakói után Lackner-háznak vagy Generális-háznak is nevezik. Az épület kiállításokat nem tartalmaz, a turisták számára jelenleg nem látogatható.
A Storno-ház Sopron legszebb épületei közé tartozik, a Fő tér északi részén álló palotaszerű barokk sarokház. Az épület a XV. században a Haberleiter család tulajdona volt, akik Bécs ostroma idején, 1482-83 telén Mátyás királyt is vendégül látták. A XVIII. században a ház a Festetics család birtokába került, ekkor nyerte el végleges formáját. A Storno család 1872-ben vásárolta meg az épületet, ahol vendégként 1840-ben és 1881-ben Liszt Ferenc adott hangversenyt.
A ház jellegzetessége a kétemeletes, gazdag díszítésű, kerek, zárt sarokerkély és a Festetics címerrel díszített toszkán féloszlopokkal közrefogott kosáríves kapu és a remekmívű Pelikános kopogtató. A Soproni Múzeum az épületben jelenleg két kiállítást működtet. Az épület második emeletén tekinthető meg a Storno gyűjtemény.
A helytörténeti kiállítást, valamint a Storno gyűjteményt a közelmúltban újították meg, ekkor modern eszközökkel, interaktív elemekkel és audio guide-al látták el.
A Várfalsétány Sopron történelmi Belvárosának utcarendszerét határozza meg. A hármas falgyűrű évszázadok építkezésének eredménye. Középső részét a IV. század elején épült római városfal alkotja. Északon és délen szekérrel is járható kaput nyitottak rajta. Itt vezetett át az ókori városon – Scarbantián – a Borostyánkő út. Maga a várfalöv azonban csak a II. világháború pusztítása után vált láthatóvá. A Várfalsétány kialakítása „A városközpont értékmegőrző megújítása” című NYDOP-3.1.1/B-2009-0002 projekt részeként valósult meg azzal a céllal, hogy bemutassa Sopron középkori védelmi rendszerét és a történelmi Belváros eddig ismeretlen részeit, átvezetve ezzel látogatóit a Borostyánkő út római kori emlékétől napjainkig. A sétány nem csak a turistáknak, de a soproniaknak is egyik közkedvelt célpontja. A csendes, zegzugos környék ideális terep fiatal párok romantikus andalgásához, míg egyenes, sík útvonala (néhány lépcsőfokot leszámítva) az idősebb korosztály számára teszi szerethetővé. Számos pad, szemetes, kiépített közvilágítás és a kihelyezett tájékoztató táblák teszik még biztonságosabbá és komfortosabbá.
A római kori eredetű Romkertet az 1970-es és 1980-as években folytatott feltárások eredményeképpen hozták létre. Közepén a II. századból származó tipikus városi utat tártak fel. Az 5 m széles gneisz kövekkel borított utat bogárhátúra burkolták a vízelvezetés érdekében. Az út északi oldalán római kori lakóházat tártak fel. Ennek egyik helyisége egy díszes falfestményekkel díszített, padlófűtéssel ellátott lakószoba volt, mellette pedig bronzműves műhelyre bukkantak. Az úttól délre Scarbantia fóruma észak-keleti saroképületének maradványait találták meg. A IV. század elején a korábbi épületeket lebontották és erődfalak épültek helyettük. Egy kerek saroktorony és egy kisebb patkóalakú falitorony látható ebből az időszakból. A 3,5 méter széles római városfalak tetején épült fel 1340-re a középkori középső városfal. A belső városfal metszete a romkerttől délre álló épület falán látható. Ez a XI. századi ispáni vár sáncának tetejére épült. A romkert területén két népvándorlás kori, kőalapozással készült és fából ácsolt épület maradványai is előkerültek.